Najważniejsze zmiany na rok 2020 w punktach.
- Wprowadzenie podzielona płatność (MPP) w branżach tzw. wrażliwych – od 1 listopada 2019r. Czytaj więcej…
- Wprowadzenie białej listy podatników oraz obowiązku płatności na konta bankowe z wykazu. Czytaj więcej…
- Zmiany w dokumentowaniu czynności wewnątrzunijnych WDT. Aktualizacja – z komunikatu MF wynika, że do dnia implementowania dyrektywy do polskich przepisów, można stosować się bezpośrednio do dyrektywy lub do dotychczasowych obowiązujących przepisów. Czytaj więcej…
- Zakaz wystawiania faktur do paragonów nie zawierających numeru NIP nabywcy. Sankcje 100% VAT u wystawcy paragonu.
- Mikrorachunek – od stycznia płatności za podatek VAT, PIT,CIT uiszczamy na rachunek przypisany do podatnika. Na stronie podatki.gov.pl można wygenerować numer rachunku. Wszystkie wpłaty za VAT CIT i PIT już za grudzień 2019 roku proszę robić na rachunki indywidualne.
- Ulga na złe długi w podatku dochodowym (CIT i PIT). Wierzyciel będzie mógł pomniejszyć podstawę opodatkowania o wartość długu (zaliczaną do przychodów należnych), jeżeli nie została ona uregulowana lub zbyta w ciągu 90 dni od upływu terminu płatności.
- Obowiązek posiadania kas rejestrujących online będzie dotyczył pierwszych grup podatników, którzy:
– świadczą usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów;
– sprzedają benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych. - Nowa ulga w składkach ZUS dla przedsiębiorców, tzw ulga 500+, zgłoszenia do końca lutego 2020 roku (opis w przygotowaniu).
- Nowa wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2020 roku to 2600 brutto.
- Obowiązkowa rejestracja do BDO dla podmiotów obowiązanych. Na stronie można sprawdzić kto jest zobowiązany do rejestracji. Pod wpływem krytyki ustawy ministerstwo rozszerzyło zakres wytwarzanych odpadów jak i zwiększyło ilości wagowe. Na pewno nie mogą skorzystać ze zwolnienia sklepy i inne jednostki wprowadzające tzw. reklamówki powyżej 15 mikronów.
- Powstał Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Obowiązek zgłoszenia dla podmiotów działających przed 13 października 2019 r upływa w dniu 13 kwietnia 2020 roku. Spółki nowo powstałe termin rejestracji to 7 dni.
Przypominam, że możną się kontaktować z nami w sprawie małego ZUS (kryteria: dochód poniżej 65 tyś złotych, pełne składki ZUS dla przedsiębiorców ), termin upływa 8 stycznia. Zmiany formy opodatkowania (zmiana z ryczałtu ewidencjonowanego na KPIR (lub odwrotnie). Zmianę z progresji na podatek ligninowy (lub odwrotnie), termin generalnie do 20 lutego 2020 roku.
Opracował:
Mariusz Całka